je sobota, 20. červenec
Jsme na facebooku

Kulturní akce

Nejbližší akce
27.7.2019  9:00

Gulášobraní 2019

všechny akce

Naše služby

Nabízíme pronájem prostor:

- dělnického domu
- kina
- galerie města více informací

Plesová sezona

Nejbližší ples

všechny plesy

UNICA 2018

Čas konání:
Místo konání:

Filmový festival UNICA přivítal v Blansku příznivce amatérských filmů

Světový festival neprofesionálního filmu UNICA 2018 proběhl v Blansku od 31. srpna do 9. září. Do Blanska se v těchto dnech sjelo přibližně sto osmdesát účastníků z třiceti zemí světa. Kromě projekcí soutěžních snímků pro ně byly připraveny i dva výlety do okolí.

„Do programu byly rovněž zařazeny workshopy pro mladé filmaře do pětadvaceti let. Zaměřili se v nich na animovanou tvorbu a závěrečným výstupem jejich celotýdenního týmového snažení byla upoutávka pro příští ročník festivalu, který se uskuteční v Holandsku,“ vysvětluje Jaroslav Jeřábek, ředitel festivalu.

Zhodnotit svou dosavadní činnost mohli zástupci členských států v průběhu tzv. kongresu nebo setkání přátel UNICA. Prostory pro organizaci festivalu poskytoval jednak Dělnický dům, hlavním dějištěm všech projekcí, úvodního a závěrečného ceremoniálu se pak stalo Kino Blansko.

„Po přidělení pořadatelství UNICA 2018 České republice na kongresu UNICA 2016 v Petrohradě uplynuly neuvěřitelné dva roky příprav a zajišťování všeho potřebného, co musel pořadatel, v tomto případě Kulturní středisko města Blanska, zajistit. Od ubytování, dopravy, stravování, výletů, registrací, technického zabezpečení, tlumočníků a podobně. Čím více se blížil termín konání UNICA 2018, tím více se tyto přípravy zintenzivňovaly. Bylo třeba zajistit bezchybný servis a průběh pro zhruba sto osmdesát účastníků z třiceti zemí světa,“ přibližuje náročnost festivalu jeho ředitel.

„Česká republika, a zejména město Blansko, získaly ve světě vysoké renomé. Je třeba vyzvednout práci všech zaměstnanců KSMB, překladatelského týmu a partnerů této akce,“ dodal a připomněl, že na vlastní provedení a servis po dobu konání UNICA 2018 nešetřili jak jeho účastníci, tak i členové výboru slova chvály.

„Neprofesionální filmy se nebrání žádnému tématu. Nejčastěji je to ale každodenní život, obecně dění kolem nás, nezávisle na tom, zda se příběh odvíjí v České republice, nebo jinde. Věřím, že filmař amatér dokáže lépe vystihnout ‚pravdu’ než lidé, kteří se filmu věnují profesionálně. Není totiž ničím a nikým ovlivněn. Jde svou cestou, aniž by ho omezoval nějaký záměr,“ vysvětluje prezident Českého výboru UNICA Jaroslav Kolčava. 

Ocenění za nejlepší národní kolekci si odvezlo Švédsko, stejně jako zlatou Felliniho medaili, jakožto hlavní cenu UNESCO. Nejlepším filmem mladých autorů se stal snímek „Pulse“ z Velké Británie.

Samostatnou kategorií byla soutěž tzv. minutových snímků World Minute Movie Cup. V tomto případě nehlasovala mezinárodní pětičlenná porota, vedená Martinem Štollem, ale sama veřejnost. První cenu nakonec získal film Dry West Dietera Leitnera.

Nejlepší amatérští filmaři se od roku 1937 setkávají na soutěžích po celém světě. Každý rok v jiné zemi. Do České republiky se soutěž vrátila po čtyřiadvaceti letech. Naposledy se zde konala v roce 1994 v Hradci Králové.

Kompletní výsledková listina je k dispozici na www.unica2018.cz.

Výsledky ve formátu PDF


Fotogalerie k akci

Copyright 2011 Kulturní středisko města Blanska, všechna práva vyhrazena
Naši významní partneři | Město Blansko | Město Boskovice

Vytvořil Český server s.r.o.
Poskytovatel webhostingu, registrací domén a tvůrce webových prezentací