je pondělí, 14. říjen
Jsme na facebooku

Kulturní akce

Nejbližší akce
24.10.2019  7:00

FARMÁŘSKÉ TRHY

všechny akce

Naše služby

Nabízíme pronájem prostor:

- dělnického domu
- kina
- galerie města více informací

Plesová sezona

Nejbližší ples
11.1.2020  20:00

Myslivecký bál

všechny plesy

Program kulturních akcí v Blansku

Ivars Gravlejs
září 2019

Ivars Gravlejs

Pat a Mat: výběr z prací

Čas konání: PROBĚHLO
Místo konání: Galerie města Blanska
Délka: 20:00 hod.

Pat a Mat jsou dva čeští umělci, kteří spolu od roku 1976 tvoří pracovní dvojici někdy uváděnou také pod heslem „A je to!“. Jsou známí svými osobitými prostorovými projekty, které se vyznačují silně experimentální podobou a způsobem zpracování. Umělečtí kritici vidí často v parodizujícím pohledu na dílo Pata a Mata paralely u Marcela Duchampa, Dietera Rotha, Jeana Tinguelyho, Jacksona Pollocka, Petera Fischliho a Davida Weisse, Jiřího Kovandy and Tomáše Vaňka. Při své práci používají řadu uměleckých forem vyjádření: malbu, objekty, plastiky, vytvořené z různých materiálů, kinetické objekty, performanci a multimediální instalace. Svým spontánním nadšením a pohotovým rozhodováním ukazují, jak lze vidět nově vzniklé vztahy mezi prostorovými objekty a každodenními kontexty. Jedním z hlavních aspektů jejich práce je úsilí překonávat takzvanou propast mezi uměním a životem pomocí přímé konfrontace s realitou – světem konzumu. Koncept prostorového umění nemá pro Pata s Matem nic společného s názorem či vírou, je to zcela přirozený přístup – empirický a neintelektuální. Výsledku je dosaženo pomocí dekonstrukce, transformace a procesů recyklace. Současně je třeba brát v úvahu nejen formální, ale také společenské a politické aspekty práce Pata a Mata. Umělci se kriticky vyjadřují k širokým sociálním a politickým souvislostem. S postojem hlupáků se projevují jako parodie na princip „udělej si sám“ a mohou být chápáni jako protiklad k přeintelektualizovanému umění. Stejně jako „dadaisté“ jsou proti standardizaci, zákonům a perfekcionismu v kultuře a proti koncepci ekonomie a chování. Díky svým „nedokonalostem“ a „chybám“ získávají Pat a Mat na originalitě.


Úryvek z Manifestu, Ivars Gravlejs

K: Jana Písaříková

Akce trvá do 3. 11. 2019


Hana Starová Kubešová
září 2019

Hana Starová Kubešová

Tenda

Čas konání: PROBĚHLO
Místo konání: Galerie města Blanska
Délka: 20:00 hod.

Bývalou galerijní kancelář lze po celý tento rok vnímat jako prostředí proměňující se pracovny. Každý umělec dává vlastní tvář této vybílené prosklené místnosti a jako diváci se tak neustále ocitáme v rozmanitém a velmi osobním prostoru jednotlivých autorů.

Pro Hanu Kubešovou je nejpřirozenějším prostředkem výtvarného vyjadřování textil, který v galerii narůstá do sochařské hmoty. Hana vychází z dlouhodobé fascinace divadelním prostředím, scénograficky komponovaných situací a hudebních koncertů. Symbolika barev a předmětů, přehnaná draperie nebo jen nepatrný detail je uvnitř scény daleko hlasitější než v běžném životě. Pečlivě vystavěné prostředí je pro mnohé jako reproduktor zvýrazňující hladinu běžně žitého zvuku. A ten pak ještě několik minut, někdy i hodin rezonuje tělem, podobně jako rytmická modlitba. Zjišťujeme, že my jsme tou hlavní esencí v prostoru, která určuje měřítko stanu. Jeden ho popíše jako cirkusáckou obludu. Druhý se jen tiše ukloní a věští přítomnost z vrásek zapomenutého kamene zatímco další příchozí si opodál sedá za horizont, aby měl nad substancí dohled. Když zapadne slunce, vloží si výjev do krabičky od sirek.

K: Dana Balážová

Akce trvá do 3.11. 2019


Taneční kurz 2019
září 2019

Taneční kurz 2019

Čas konání: PROBĚHLO
Místo konání: Dělnický Dům Blansko
Délka: 5:00 hod.

Studenti středních i vysokých škol

se mohou zapsat na taneční kurzy.

 

 

Kulturní středisko města Blanska připravilo na podzim roku 2019 tradiční taneční kurzy s výukou společenské výchovy. Úvodní lekce pro studenty proběhneve čtvrtek 19. září 2019.


Náplní tanečních kurzů, které povedou učitelé tance a společenské výchovy Alena a Jiří Míšenští (a kolegové), není samozřejmě pouze tanec. Účastníky čeká módní přehlídka, soutěže a hry. Nedílnou součástí tanečních je i lekce společenské výchovy zaměřená na základní pravidla etikety, způsob oblékání pro různé příležitosti nebo i rady jak zvládnout pohovor, konkurz a podobně.

Podmínkou je vhodně zvolený oděv: pánové mohou mít tmavý oblek, případně kalhoty a sako s vhodnými doplňky (kravata, motýlek), vhodná je společenská obuv s tenkou podrážkou.

Dámy si obléknou šaty, halenky, sukně nebo společenské kalhoty, kostýmy a podobně. Doporučujeme boty s plnou špičkou a pevnou patou, vhodné je se zamyslet i nad velikostí podpatku, aby se vám pohodlně chodilo a tančilo.

Kurz obsahuje deset vyučovacích lekcí (jedna lekce trvá 2,5 hodiny), dvě prodloužené a jeden závěrečný čtyřhodinový ples.

První lekce se uskuteční ve čtvrtek 19. září 2019 pro kurz A i pro kurz B, do kterých budou uchazeči rozděleni dle počtu slečen, pánů a příslušnosti ke škole. Kurzy se pak budou střídat dle tanečního kalendáře od 17:00 a 19:30 hodin.

Termíny základních kurzů:19.09., 26.09., 03.10., 10.10., 17.10., 23.10. první prodloužená pro kurz A, 24.10. první prodloužená pro kurz B, 31.10., 07.11., 13.11.,20.11. (21.11) druhá prodloužená, 28.11., 05.12., 11.12. závěrečný ples kurz A, 12.12. závěrečný ples kurz B.

 

Přihlášky pro individuální zájemce jsou k dispozici v recepci KSMB, nebo na stránkách Kulturního střediska města Blanska. Kurzovné ve výši 1.200 Kč/osoba je třeba uhradit ještě před zahájením kurzu v kanceláři Kulturního střediska města Blanska.


Veškeré informace k oběma kurzům podá paní Lea Doleželová Stejskalová, tel.: 516 414 642, e-mail:ksmb@blansko.cz.

Přihláška do tanečních kurzů ZTK-2019-6

 


A je to!
září 2019

A je to!

tvořivá dílna

Čas konání: PROBĚHLO
Místo konání: Galerie města Blanska
Délka: 17:00 hod.

Pat a Mat jsou umělci a kutilové. Nikdy nic nevzdávají a každý problém je pro ně řešitelnou výzvou. V neděli 29. 9. si společně s nimi zkusíme vytvořit několik objektů, na kterých si otestujeme nejen vlastní šikovnost, ale také obecné fyzikální zákony! Dílna se uskutečňuje v rámci výstavy Pat a Mat: výběr z prací, lektorem je autor výstavy, Ivars Gravlejs.


Taneční kurzy pro dospělé a mírně pokročilé 2019
září 2019

Taneční kurzy pro dospělé a mírně pokročilé 2019

Čas konání: PROBĚHLO
Místo konání: Dělnický dům
Délka: 2:30 hod.

Taneční kurzy pro dospělé začátečníky a mírně pokročilé.

Manželské a přátelské páry mají v Blansku dlouhodobou tradici. Pro mladou a střední generaci, v podstatě až na několik plesů v plesové sezoně, není příležitost si zatančit a pobavit se s přáteli a samozřejmě se i něco naučit, trochu se hýbat a připomenout si kroky jednotlivých tanců.

Kurzy povedou učitelé tance Alena a Jiří Míšenští.

První lekce proběhne v neděli 29. září 2019. Další lekce se pak uskuteční 06.10., 13.10.  20.10., a 1.11.2019 závěrečný večer.

Přihlásit se můžete telefonicky nebo prostřednictvím elektronické pošty. Kurzovné ve výši 1.500 Kč/pár lze uhradit v rámci první lekce.

Veškeré informace k oběma kurzům podá paní Lea Doleželová Stejskalová, tel.: 516 414 642, email: ksmb@blansko.cz.


FARMÁŘSKÉ TRHY
říjen 2019

FARMÁŘSKÉ TRHY

Čas konání: 24.10.2019 7:00 hod.
Místo konání: náměstí Republiky
Délka: 6:00 hod.

Farmářské trhy se konají od 7:00 - 14:00 h, nebo do vyprodání zásob prodejců.

Zábor parkoviště v den konání Farmářských trhů trvá od 6:00 - 15:00 h.

Farmáři speciál:

RYBA NA TALÍŘ

Projekt na podporu sladkovodní akvakultury, který má za cíl zlepšení povědomí široké veřejnosti o pozitivech konzumace sladkovodních ryb. Projekt je zaměřen na prezentaci rybí kuchyně a poukazuje na to, že rybí maso je nejen chutné, ale především obsahuje lehce stravitelné bílkoviny, zdraví prospěšné tuky, minerály a vitamíny. Kuchař na gastroakcích prezentuje recepty ze sladkovodních ryb a způsob jejich správného zpracování. Ochutnávky kuchař s pomocníkem rozdávají návštěvníkům vždy ZDARMA. Webové stránky projektu www.rybanatalir.cz


Kafe u Osmanyho
říjen 2019

Kafe u Osmanyho

Čas konání: 29.10.2019 19:00 hod.
Místo konání: Dělnický dům
Délka: 2:00 hod.

Srdečně jste zváni na nové talkshow populárního módního návrháře Osmany Laffity.

Všem fanouškům, ale zejména fanynkám proto nabízíme výjimečnou možnost jak Osmany Laffitu poznat osobně.
90 minut neuvěřitelných historek v osobitém podání pobaví každého.
Pořad moderuje populární moderátorka a herečka Eva Decastelo (dříve Aichmajerová) a jako host vystupuje sopranistka Michaela Gemrotová, představitelka hlavní ženské role v muzikálu Fantom opery.
 
Předprodej vstupenek od 15.3.2019 v informační kanceláři Blanka. Cena vstupenky 350 Kč, 320 Kč.

Michal Pavlíček a trio,Andonis Civopulos-další host na MP+ hosté
říjen 2019

Michal Pavlíček a trio,Andonis Civopulos-další host na MP+ hosté

Čas konání: 30.10.2019 19:30 hod.
Místo konání: Dělnický dům
Délka: 2:30 hod.

II. koncert z cyklu kytarových koncertů "Miloš Pernica a hosté 2019" v Blansku. Předprodej zahájen 28.5.2019 v Informační kanceláři Blanka v Blansku. www.blansko.cz/blanka
Předprodej: vstupenka s místenkou 350,- Kč a 320,- Kč.
Miloš Pernica: https://www.youtube.com/watch?v=D-GHBkz1hx8
Michal Pavlíček CD - Pošli totak!: https://www.youtube.com/watch?v=KhdxXwo46ug
Andonis Civopulos - CD Po setměni: https://www.youtube.com/watch?v=1L0O2zi_SOo
Michal Pavlíček a trio vystoupil na M.P. a hosté před třemi lety. Po velmi úspěšném koncertu v roce 2016 jsem se rozhodl Michala Pavlíčka opět pozvat. Předskokanem bude skvělý ostravský kytarista Andonis Civopulos.Ten patří ke kytarovým špičkám české rockové scény. Mimořádný kytarový talent jej přivedl až do kapely Special, kde hrál po boku jedné z nejlepších českých zpěvaček vůbec - Věry Špinarové. Konkrétně od roku 1975-1987. Je znám pro svou spolupráci s Marií Rottrovou, Petrem Kolářem, Markétou Konvičkovou a spoustou dalších. V současné době se věnuje především kapele Legendy se vrací, Jammy Jack a Marek Of Phil Collins Revival.


Koncert Mistříňanka
listopad 2019

Koncert Mistříňanka

Čas konání: 8.11.2019 18:00 hod.
Místo konání: Dělnický dům
Délka: 2:00 hod.

V rámci oslav Vítání sv. Martina se uskuteční koncert Mistříňanky.

Dechovou hudbu Mistříňanka založil v roce 1967 kapelník Antonín Pavluš.

Díky kvalitnímu muzikantskému obsazení, velkému nadšení a přístupu kapela rychle získala rostoucí popularitu a širokou posluchačskou pozornost v Československu a zahraničí.

Na začátku její hudební éry v roce 1975 obdržela nejvyšší hudební ocenění - vítěz soutěže dechových hudeb v Československu "O Zlatou křídlovku". Po tomto skvělém úspěchu zájem o Mistříňanku neustále rostl a zařadil ji mezi nejžádanější dechové kapely v Československu. Navázala širokou spolupráci s významnou hudební agenturou a vydavatelstvím v zemi, pražským Pragokoncertem, který ji nejen zprostředkovával zahraniční turné, ale taktéž v roce 1993 nominoval na Mistrovství světa dechových hudeb ve švýcarském Hettlingen, kde získala nejvyšší ocenění - 1. místo.

Během své padesátileté úspěšné činnosti odehrála kapela více než 4000 představení při různých příležitostech - festivaly, koncerty, taneční zábavy, společenské události, televizní a rozhlasová vystoupení, na nichž získala nespočet ocenění. Rozdávala radost z hudby nejen doma, ale i v zahraničí. S moravskými melodiemi procestovala téměř všechny evropské státy,své koncerty odehrála i v USA.

V průběhu let dochází i v Mistříňance ke generační výměně, garance dlouhodobé kvality dechové hudby však zůstává - pozici kapelníka převzal František Pavluš, bratr zakladatele Antonína Pavluše a pozici uměleckého vedoucího převzal František Pavluš jun., nejstarší syn kapelníka Františka Pavluše.

Od počátku svého působení se kapela profiluje originálním podáním skladeb s vlastními úpravami repertoáru a sólovou tvorbou. Pro své příznivce vydala kapela více než 90 CD a DVD nosičů. V roce 2003 si otevřela vlastní nahrávací studio, které slouží nejen vlastním potřebám, ale i zájemcům hostujících kapel.

V současné době prezentuje kapelu 14 muzikantů (převážně absolventů konzervatoře) a 4 zpěváci. Mistříňanka na svých vystoupeních hraje nejen tradiční lidovou hudbu, ale i moderní a vážnou produkci.

Lásku a oddanost k hudbě s velkým nadšením přineseme i k vám do vašich srdcí a domovů.

Těšíme se na setkání, vaše Mistříňanka

Předprodej vstupenek bude probíhat v informační kanceláři Blanka od 20.5.2019.

Cena vstupenky je 180 Kč.


Na víno s Martinem
listopad 2019

Na víno s Martinem

Čas konání: 9.11.2019 13:00 hod.
Místo konání: Zámecký park Blansko
Délka: 6:00 hod.

Letošní akce Na víno s Martinem se ponese v duchu svatomartinských, mladých a ročníkových vín.

Seznam vinařů a vín uveřejněn později.

Doprovodný program:

13:00 h Začátek akce

13:05 h Cimbálová muzika Galán

13:30 h Příchod sv. Martina ( přípitek, rozhovor)

13:45 h Hudební degustace ZUŠ Blansko

14:45 h Sabrage Classique s mistryní Ing. Libuší Vrbovou

15:05 h Cimbálová muzika Galán

15:45 h Sabrage Classique s mistryní Ing. Libuší Vrbovou + show s diváky

16:15 h Platonic ( koncert)

17:30 h Cimbálová muzika Galán

19:00 h Konec akce

Cena za degustační set je 50 Kč. Jeho součástí je sklenička, náramek, seznam vinařů a tužka.

Celý den moderuje Víťa Pořízek

Bohaté občerstvení

Změna programu vyhrazena


Vstupenky na tyto kulturní akce si můžete zakoupit v informační kanceláři města Blanska Blance:

Rožmitálova 6, 678 01 Blansko
tel. 516 410 470, 516 775 185; fax 516 410 480
e-mail: infocentrum@blansko.cz

Provozní doba informační kanceláře: po – pá: 9–18 hod.; so: 9–12 hod.

Copyright 2011 Kulturní středisko města Blanska, všechna práva vyhrazena
Naši významní partneři | Město Blansko | Město Boskovice

Vytvořil Český server s.r.o.
Poskytovatel webhostingu, registrací domén a tvůrce webových prezentací